Hjem

Nyheter
Om NTF
Referater
Medlemskap

GNAG
Prøtte

Fakta om rotter
Rottehold
Burkalkulator
FAQ

Rottevarianter
Avlsarbeid
Obduksjon
Helsefond

Forum
Kalenderkonkurranse
Tegnekonkurranse

Nettbutikk
Utskrifter

Linker

     

Referat fra tiden mellom årsmøtet, 1. juni 2003 og rottefesten, 16. august 2003


Etter årsmøtet ble det snakk om hvordan styret skulle samarbeide framover og samarbeidet foregikk i begynnelsen over mail. Nå har styret fått et eget diskusjonsforum.

Jorunn kom tidlig med planene om nettbutikk, og denne er oppe og fungerer. Her kan medlemmer bestille fôr, strø og andre rotterelaterte ting.

Jorunn laget en mer oversiktelig side om NTF. Alle styremedlemmene har laget en presentasjon om seg selv som er kommet opp på siden. Det er også satt inn bilder av alle styremedlemmene.

Minnesiden på NTFs nettsider. Skal denne være bare for medlemmer eller for alle rotteinteresserte? Styret ble enig om at siden skulle være åpen for alle.

Når det gjelder avl og oppdrett, så har vi tenkt å starte et avlsråd hvor flere medlemmer samarbeider om å være en "støttegruppe" for NTF-registrerte oppdrettere. Disse skal informeres om oppdretternes planlagte paringer, og være med og veilede og samarbeide med oppdretterne. Medlemmene i NTF skal samarbeide for å finne en gjeldende avlsveiledning som oppdrettere og avlsrådet forholder seg til. Medlemmene i avlsrådet er ikke fastsatt ennå.

Vi har begynt å lage et rotteregister, hvor medlemmer kan registrere rottene sine. Det er hovedsaklig Ki og Kristin som samarbeider om å lage registeret, men vi synes det vi har kommet fram til så langt, fungerer dårlig. Rotteregisteret vil hjelpe oss å finne ut mer om våre tamrotter i Norge. Vi vil prøve å få inn så mange vesentlige opplysninger som mulig i registeret, slik at vi kan finne fram til informasjonen senere, eventuelt lage statistikker. Vi vil også få muligheten til å kartlegge sykdommer, hva rottene dør av, og hvor lenge de lever.

I begynnelsen av juli fikk vi i NTF forspørsel om å delta på Barnas Kulturfestival på Kalvøya, siden de legger stor vekt på dyr i år. NTF ser på dette som en fin sjanse til å markedsføre foreningen og få flere mennesker til å bli mer åpensinnede mot rotter som husdyr. Barnas Kulturfestival er samme helg som rottefesten.

Vi har bestemt oss for at vi ikke skal bruke Skandiabanken, siden NTF allerede disponerer en gratis konto i Jorunn sitt navn. Denne kontoen har også kasserer Siri tilgang på, i tillegg til Jorunn.

Heidi har laget en folder om rotter som skal gis ut på Barnas Kulturfestival. Den kan også gis ut til dyrebutikker.

Alle medlemmer i NTF får sitt eget medlemsnummer. Medlemsnummeret ble i hovedsak laget som et identifikasjonsnummer til nettbutikken vår. Er det medlemmer som ennå ikke har fått medlemsnummer, kan dere kontakte Jorunn.

Vi har flyttet fotogalleriet på NTF sine sider slik at bildene sendes til Jorunn, som setter dem inn i galleriet. Det forrige fotogalleriet ble litt uoversiktelig, og det var ikke så mange som brukte det.

Etter etterlysning fra medlemmene har det blitt snakk om stamtavler som man kan printe ut. Styret i NTF synes dette er en god idé, men vi synes at dette skal være et tilbud kun for NTF-registrerte oppdrettere, og stamtavlene gis ut kun ved direkte henvendelse til styret, siden det å være NTF-registrert oppdretter skal være et kvalitetsstempel.

Flere medlemmer har også kommet med forslag om at kjøp og salg-siden til NTF skal flyttes over til forumet vårt, slik at man har alt på et sted. Dette har blitt gjort.

Når det gjelder oppdretterlisten på NTF sine sider, har vi bestemt at kun medlemmer skal få stå på denne listen. Og i framtiden vil denne listen kun være for NTF-registrerte oppdrettere.

Jorunn har laget en produktside på NTF sine nettsider, hvor det er bilder og informasjon om ulike rotteprodukter man finner i dyrebutikker rundt omkring.

I juli kom første utgave av NTFs medlemsblad GNAG. GNAG utgis 4 ganger i året. De som ikke er medlemmer, men likevel ønsker å kjøpe GNAG, betaler 20 kroner pr. stk. + porto.

Styret er glad for alle tilbakemeldinger og innspill fra medlemmene, og ønsker å fortsette å jobbe med medlemmenes ønsker og forslag. Vi ønsker også at medlemmene engasjerer seg i de oppgaver NTF foretar seg. Har du noe du ønsker å bidra med, er du hjertelig velkommen til å ta kontakt med oss.


Referatet er skrevet av Kristin Midtlyng Lervik, 12. august 2003.


Tilbake til referatoversikt

 
           
 

Bildet i headeren viser, fra venstre: Ullkorn og Arrac's Timjan fra Annette Nordheim, Melody's Anya fra Ida S. Eggen, Ratsikidee's Kerrie og Kissimmee's Aapje fra Heidi Konestabo.

© Norsk Tamrotteforening, 2005.         Webmaster: Mari Lægreid